Konferencja – marzec 2022

                                                      Najważniejsza jest współpraca
W połowie marca w kowalewskim Zespole Szkół została zorganizowana konferencja pt. „Współpraca i zrozumienie – jak szkoła i pracodawcy kształtują rynek pracy”. Ponieważ temat wywołał duże zainteresowanie, pod dwóch tygodniach przedstawiciele samorządów lokalnych oraz środowisk oświatowego i pracodawców spotkali się ponownie. Dyskusja przyniosła kilka rzeczowych wniosków i pomysłów, które mogą usprawnić przygotowanie młodych ludzi do wejścia na rynek pracy, a także spowodować, że młodzież jeszcze bardziej doceni znaczenie szkolnictwa zawodowego.
Ponadto podczas spotkania Artur Eliasz, prezes Stowarzyszenia Prywatnych Przedsiębiorców Miasta i Gminy Kowalewo Pomorskie „Działamy Razem” wręczył nagrody zwycięzcom konkursu dla uczniów pn. „Dobry zawód – dobrzy start”. Wśród wyróżnionych uczniów Zespołu Szkół w Kowalewie Pomorskim znaleźli się: Martyna Stankiewicz, Szymon Osiński, Kacper Stankiewicz, Beata Jasińska, Michalina Brzostowska i Julia Głowińska.
Jak informuje Bogdan Oskwarek, dyrektor Zespołu Szkół w Kowalewie Pomorskim, konferencja była poświęcona m.in. zagadnieniom dotyczącym oczekiwań pracodawców wobec szkolnictwa zawodowego, a ponadto ofercie i możliwościom, jakimi dysponuje szkoła.
– Wszyscy zgodziliśmy się z tym, jak ogromne znaczenie dla młodych ludzi, stojących przed podjęciem decyzji o swojej edukacji, ma doradztwo zawodowe. Powinno ono już w szkole podstawowej nakreślić przed uczniami jak najszerszy obraz możliwości, ale też wymagań, jakie są specyfiką kształcenia zawodowego – mówi dyrektor Bogdan Oskwarek.
Podczas konferencji nie zabrakło również bardzo ważnych głosów przedstawicieli samorządów lokalnych – starosty golubsko-dobrzyńskiego Franciszka Gutowskiego oraz burmistrza Kowalewa Pomorskiego Jacka Żurawskiego. Starosta Franciszek Gutowski przypomniał między innymi, jakie działania inwestycyjne podejmował powiat w zakresie unowocześniania i poprawy bazy dydaktycznej szkoły. Z kolei o kierunkach działań władz oświatowych mówiła kujawsko-pomorska wicekurator oświaty Maria Mazurkiewicz.
Złożoność problematyki i duże zainteresowanie uczestników tematem spowodowały, że 24 marca odbyła się druga część konferencji, poświęcona dyskusji, która doprowadziła do wypracowania kilku konstruktywnych wniosków. Znalazły się wśród takie pomysły jak organizacja przez ZS w Kowalewie Pomorskim kursów pedagogicznych dla instruktorów praktycznej nauki zawodu czy przeprowadzenie warsztatów z przedmiotów zawodowych dla uczniów szkół podstawowych. Ponadto zaproponowano, aby dla uczniów podstawówek organizować wycieczki do zakładów pracy, np. do firmy Plastica sp. z o.o. we Frydrychowie. Kolejna propozycja dotyczyła zorganizowania spotkania dla rodziców uczniów najstarszych klas szkół podstawowych w celu zaprezentowania możliwości kształcenia zawodowego. Przemysław Konieczyński, dyrektor Hotelu Osada Karbówko zaproponował, aby takie spotkanie odbyło się w Karbówku.

Udostępnij post

Przeczytaj również

Aktualności

klasa IIA – logistyk klasa IIA – mechatronik klasa IIC klasa IIIA – mechatronik klasa IIIB klasa IIIC klasa IVA klasa IVB klasa IVF

Aktualności

Technik mechatronik Technik logistyk Technik żywienia i usług gastronomicznych Kucharz Mechanik pojazdów samochodowych Klasa wielozawodowa

Adres Szkoły

Zespół Szkół w Kowalewie Pomorskim

ul. Świętego Mikołaja 6,

87-410 Kowalewo Pomorskie

Godziny Przyjęć

Sekretariat jest czynny:

Pn. – Pt.                7:00 – 15:00

Dyrektor Szkoły przyjmuje:

Wt.  8:00 – 10:00        Śr.  15:00 – 16:00

Pedagog szkolny:

 
 
 
poniedziałek – piątek godz. 11.00 – 14.00
 

 

Zespół Szkół w Kowalewie Pomorskim 2020 © Wszystkie prawa zastrzeżone.

Skip to content