-
Czym jest robotyka, dlaczego współcześnie ma wielkie znaczenie i dokąd zmierza zrobotyzowany świat? – odpowiedzi na te, oraz inne branżowe, pytania wraz z grupą nauczycieli poznaje pan Marek Łobodziński, który we włoskim Palermo uczestniczy w erasmusowskim szkoleniu.Jak informuje pan Marek, wśród efektów kursu, ważnych dla jego uczestników, warto wskazać m.in. doskonalenie i modernizację metod nauczania. – Celem zajęć z robotyki jest rozbudzanie ciekawości uczniów, a nie przygotowywanie ich do zawodu inżyniera robotyki. Taki kurs daje wystarczająco dużo, aby zacząć przygodę z nowoczesną technologią. Dzięki niemu uczniowie zdobędą podstawową wiedzę i umiejętności, zaś ich pewność siebie będzie rosła w miarę uczenia się – wyjaśnia nauczyciel.Założenia programu, który poznają uczestnicy szkolenia:• jest to wprowadzenie — a nie kompleksowy kurs ekspercki• jego realizacja daje uczestnikom pewność siebie, rozbudza ciekawość świata i daje solidne podstawy w zakresie robotyki• główne cele: 1. wiedzieć wystarczająco dużo, aby rozbudzić ciekawość uczniów; 2. wiedzieć, gdzie iść, aby dowiedzieć się więcej — to jest umiejętność ekspercka; 3. nie musisz uczyć wszystkiego — ucz tego, co łączy z Twoim uczniem
Od poniedziałku 17 listopada nauczyciel przedmiotów zawodowych pan Marek Grabowski uczestniczy w zagranicznej mobilności w ramach programu Erasmus+Vet , rodzaj działania ,,Mobilność kadry w celu odbycia szkolenia lub kursu".
- Tym razem miejscem szkolenia jest przepiękna miejscowość Rimini w słonecznej Italii – informuje pan Marek Grabowski. - Po przylocie na miejsce pierwszego dnia powitała mnie przesympatyczna koordynatorka projektu Pani Agata Kusak. Podczas miłej rozmowy ustalilismy program kursu oraz inne atrakcje turystyczne, które oferuje region Włoch. Myślę, że współpraca będzie układała się bardzo dobrze. Więcej informacji przekażę w dalszej części relacji - dodaje.
Koordynator projektu Erasmus+ pani Magdalena Chojnacka odkrywa nieznane zakątki Barcelony i przygotowuje wszystko na mobilności uczniów. Odwiedziła już hotel i serwis komputerowy, gdzie praktyki mogą odbywać mechatronicy oraz kucharze. Kolejna dawka informacji niebawem
#ErasmusDays
Uczestnicy mobilności opowiedzieli o swoich doświadczeniach i wrażeniach z zagranicznych praktyk. Poznaliśmy też kolejny skład, który w tym roku szkolnym odwiedzi Hiszpanię.
W programie znalazły się także różnorodne konkursy i zabawy. Oczywiście, nie zabrakło pysznego jedzonka
DOKUMENTY DO WYPEŁNIENIA
FORMULARZ UCZESTNICTWA
REGULAMIN NABORU UCZESTNIKÓW
Podczas uroczystego zakończenie praktyk zawodowych w hiszpańskiej Granadzie nasi uczniowie otrzymali certyfikaty potwierdzające odbycie stażu, który trwał od 26 maja do 20 czerwca. Wyjazd odbył się w ramach mobilności programu Erasmus+ . Dzięki udziałowi w programie uczniowie podnieśli kompetencje zawodowe, językowe oraz kulturowe. Gratulujemy!
Nasi uczniowie zdobywają doświadczenie w zawodzie pod okiem hiszpańskich szefów. Zbliżają się już do końca swoich praktyk i z żalem rozstają się ze swoimi pracodawcami – informuje pani Longina Borkowicz.
Nadszedł czas pożegnań
. Ale mamy też radosny akcent
Pani Magdalena Chojnacka niebawem wraca do nas z nowymi pomysłami i doświadczeniami oraz umiejętnościami. Mamy to czarno na białym, zapisane na certyfikacie
Samych szczęśliwych dni, sukcesów w życiu zawodowym, spełnienia marzeń…tak życzyliśmy Oskarowi w dniu jego urodzin! – prosto z Hiszpanii pisze pani Longina Borkowicz
Praktyki zawodowe w Hiszpanii na półmetku. Podczas ostatniego weekendu nastąpiła zmiana opiekunów. Pani Magdalena Górska i pan Marek Grabowski wrócili do kraju, a młodzież jest teraz pod opieką pani Longiny Borkowicz oraz pani Grażyny Cholewy. Ostatnie rozmowy z walizkami w tle
Każdy wraca z Hiszpanii bogatszy o kolejne umiejętności i wiedzę . Dokładnie tak samo jest w przypadku studenta w Maladze. Pani Magda Chojnacka pozdrawia ze szkolnej ławk
Jak informuje pani Magdalena Chojnacka, stęskniona koordynatorka wybrała się w odwiedziny do grupy hiszpańskich bohaterów
w przeddzień swojego kursu zawodowego, który będzie miał miejsce w słonecznej Maladze. Oczywiście, w czasie spotkania nie zabrakło opowieści o praktykach, serdecznych uścisków i prezentów. Podczas weekendu zmienili się również opiekunowie naszych erasmusowców: pani Magdalena Górska i pan Marek Grabowski wrócili do ojczyzny, zaś pani Longina Borkowicz oraz pani Grażyna Cholewa rozpoczęły pracę w Hiszpanii.
Przyszedł czas na mechatroników. Przyznam szczerze, że to oni robią na razie najbardziej skomplikowane czynności: podłączają grzejniki, instalują ogrzewania podłogowe, naprawiają klimatyzację. Wykonują wiele innych zadań, które nie do końca rozumiem, Ale widzę, że sprawiają im wielką radość.
Chłopcy zawsze wracają z praktyk z nowymi ciekawostkami: gdzie byli i co robili albo co powiedział im ich szef. Widzę, że pobyt tutaj sprawia im ogromną radość, mimo, że czasem ciężko wstaje się o 6 rano do pracy kiedy jest jeszcze ciemno. Bo uwaga, kiedy w Polsce wschód słońca jest ok. godziny 4:15 to w Grenadzie dopiero ok 6:30. Za to dzień tutaj kończy się ok. 21:30 czyli ponad pół godziny później niż w naszym kraju.
Relacjonuje Pani Magda Górska.
Wiecie już, co się dzieje u naszych Erasmusowców, uczniów logistyki. Teraz kolej na Gastronomki.
– pisze pani Magdalena Górska. - Dziewczyny jeżdżą do restauracji Puerta De Las Granadas w centrum miasta. Jednak nie od razu idą na miejsce stażu. Zwyczajem hiszpańskim zatrzymują się w pewnej sieciówce na ochładzające napoje, które dodają im energii. Następnie z tą właśnie energią ruszają do restauracji, aby w towarzystwie szefa kuchni (o anielskim imieniu Angel) przygotowywać dania.
Do zadań naszych dziewczyn należy między innymi obróbka wstępna warzyw, owoców i mięsa, a także przygotowywanie półproduktów i owoców morza. Uczennice przygotowują też bufet dla gości i dbają o czystość stanowiska pracy. Czas stażu upływa im w świetnej i pełnej śmiechu atmosferze, m.in. dlatego, że szef kuchni uczony jest polskich słów i powiedzeń.
A czy daje sobie z nimi radę? To obydwie Marceliny i Ania opowiedzą po swoim powrocie – relacjonuje pani Magdalena.
Minął już pełny tydzień naszych praktyk w Hiszpanii, więc przyszedł czas na pokazanie Wam, czym zajmują się nasi uczniowie. Dzisiaj kilka słów o logistykach – relacjonuje pani Magdalena Górska.
- Nasi uczniowie odbywają swój staż w następujących firmach: Granadiet i Repuestos Vicente. Ich zadania odzwierciedlają pracę w tym zawodzie. Są to m.in. kompletowanie zamówień, układanie towarów, wykonywanie inwentaryzacji towarów w magazynie oraz, oczywiście, dbanie o porządek na stanowisku pracy. Zarówno Maja, Lena, Julita jak i Oliwier oraz Oskar do swojego miejsca pracy dojeżdżają samodzielnie publicznym środkiem transportu. Zdążyli mi zdradzić, że mają już też swoje "prawie hiszpańskie" przyzwyczajenia, np. orzeźwiający napój w jednej z kawiarni przed pracą albo drobne zakupy po stażu.
Cieszy mnie ta ich samodzielność w podróżowaniu po Grenadzie i poznawaniu nowych miejsc i zwyczajów – podsumowuj pani Magdalena.
Uwaga, Uczniowie!
Na tablicy ogłoszeń w korytarzu przy pracowni języka angielskiego (w głównym budynku szkoły) możecie znaleźć listę osób zakwalifikowanych
do udziału w projekcie Erasmus+ 😃
Jak informuje koordynator projektu pani Magdalena Chojnacka,
po feriach odbędzie się spotkanie z uczestnikami projektu oraz ich Rodzicami.
Tymczasem życzymy wszystkim miłego zimowego wypoczynku 😃