Jak pomóc nastolatkom?
Pod koniec kwietnia dyrektor Zespołu Szkół w Kowalewie Pomorskim zorganizował otwarte spotkanie pn. „Nastolatek w kryzysie – o objawach, których nie wolno lekceważyć i w jaki sposób mądrze wspierać dziecko w okresie dorastania.” Odbyło się ono w sali widowiskowej Miejsko – Gminnego Ośrodka Kultury w Kowalewie Pomorskim. Prowadzącym był dr Marcin Szulc, profesor Uniwersytetu Gdańskiego, nauczyciel akademicki i psycholog w Zakładzie Psychologii Osobowości i Psychologii Sądowej.
Ciekawego i oryginalnego wykładu wysłuchali rodzice nastolatków, a także nauczyciele kowalewskiego Zespołu Szkół.
Świetny kontakt prowadzącego ze słuchaczami oraz barwność przekazu sprawiały, że wykład przypominał chwilami stand-up, choć poruszane tematy były jak najbardziej poważne i istotne w relacjach osób dorosłych oraz dorastającej młodzieży.
– To, co mnie jako badacza niepokoi, to potworna samotność tych młodych ludzi i potrzeba takiej troski. To, co wydaje mi się, że jest największym zagrożeniem dla młodych ludzi, to jest utrata relacji. Relacji z nami i nasza utrata naszych relacji z nimi – mówił dr Marcin Szulc.
Prowadzący poruszył wiele ciekawych tematów, dotyczących problemów, z jakimi muszą sobie radzić młodzi ludzie. Między innymi wyjaśnił, dlaczego kryzysy szczególnie dotykają dzieci i młodzież? – Jednym z podstawowych powodów jest fakt, że młodzi ludzie nie znają „narzędzi” do radzenia sobie z trudnymi sytuacjami. Do tego jest bowiem potrzebne doświadczenie oraz wiedza, gdzie i kiedy szukać pomocy oraz jak o nią poprosić. Często także brakuje im wsparcia ze strony otoczenia – mówił dr Szulc. – Warto zauważyć, że polscy rodzice są najbardziej „wypaleni rodzicielsko”, brakuje im sił do udzielania dzieciom wsparcia. Potwierdzają to badania, przeprowadzone w 42. krajach – stwierdził prelegent.
Marcin Szulc omówił ponadto takie zagadnienia jak cechy tzw. „pokolenia Zet”, wchodzącego aktualnie na rynek pracy. „Zetki” to pokolenie, które od urodzenia współbrzmi z technologiami cyfrowymi i digitalna rzeczywistością. Ich cechy to np. szerokie zdolności, zaradność, inteligencja i wysoka świadomość ekologiczna. Ale to także osoby, którym brakuje cierpliwości, wynikającej z pożądanego przez nich efektu natychmiastowości.
Spotkanie przebiegło w przyjaznej i swobodnej, choć także naukowej atmosferze. Słuchacze z pewnością będą mogli w praktyce skorzystać z celnych spostrzeżeń dr. Marcina Szulca.
Jak informuje dyrektor Zespołu Szkół w Kowalewie Pomorskim, kolejny wykład otwarty dla rodziców / opiekunów nastolatków odbędzie się 25 maja. – Tym razem zaprosiliśmy rodziców naszych uczniów na prelekcję Janusza Zimaka (psychologa klinicznego i psychoterapeuty), który omówi temat „Jak postępować z nastolatkiem eksperymentującym z substancjami psychoaktywnymi, w tym z dopalaczami, narkotykami i innymi substancjami zmieniającymi świadomość”. To ważne sprawy, dlatego staramy się, aby wspierać rodziców naszych uczniów nie tylko poprzez działania nauczycieli, wychowawców, pedagoga i psychologa, zatrudnionych w naszej szkole. Zapraszamy również ludzi „z zewnątrz” – kompetentnych, komunikatywnych i dobrze znających temat – podsumowuje dyrektor Oskwarek.