Dzisiaj (18 listopada) w Zespole Szkół w Kowalewie Pomorskim gościmy pedagogów, pedagogów specjalnych oraz psychologów szkół i placówek oświatowych z terenu powiatu golubsko – dobrzyńskiego. Jest to pierwsze spotkanie w ramach tzw. sieci współpracy i samokształcenia. Głównym organizatorem konferencji jest Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Golubiu-Dobrzyniu.
Spotkanie poświęcone jest tematowi autyzmu. Szkolenie prowadzi pani Aleksandra Pawłowska, pedagog golubsko – dobrzyńskiej poradni. Projekt koordynują również panie Agnieszka Angowska-Jasińska i Magdalena Rutkowska, psycholożki poradni.
Bufet oraz pyszny poczęstunek dla uczestniczek konferencji przygotowali nasi młodzi kucharze pod kierunkiem pań: Longiny Borkowicz, Magdaleny Górskiej i Magdaleny Paczkowskiej.
Jak wyjaśnia pani Ewa Szewczyk, nasza szkolna pani pedagog, samo słowo autyzm pochodzi od greckiego określenia „autos”, które oznacza „sam”. Bardzo dobrze oddaje ono charakter tego zaburzenia rozwoju. Nazwę wprowadził Eugen Bieuler – to właśnie on po raz pierwszy w psychiatrii użył określenia autyzm, aby nazwać zjawisko braku umiejętności utrzymywania jakichkolwiek relacji z bliższym i dalszym otoczeniem. Miało to miejsce już w 1911 roku. Szacuje się, że 1 procent społeczeństwa dotknięte jest bezpośrednio przez problem autyzmu. Corocznie przeprowadza się kampanie społeczne, których celem jest uświadomienie jak największej liczbie osób, czym jest to zaburzenie i wyrażenie swojej solidarności z osobami dotkniętymi autyzmem.