Szymon Malanowski, uczeń trzeciej klasy technikum logistycznego w Zespole Szkół w Kowalewie Pomorskim, zakwalifikował się do centralnego etapu V Ogólnopolskiej Olimpiady Logistyczno-Spedycyjnej, organizowanej przez Wydział Ekonomiczny Uniwersytetu Gdańskiego pod patronatem Ministerstwa Edukacji i Nauki. Warto dodać, że Szymon aktywnie angażuje się w różnorodne działania na terenie szkoły, współtworzy Samorząd Uczniowski, jest także stypendystą marszałka województwa kujawsko-pomorskiego.
– Tylko 45 minut i 30 piekielnie trudnych pytań wielokrotnego wyboru. Z takim zadaniem musieli zmierzyć się uczestnicy etapu okręgowego olimpiady – informuje Tomasz Wroński, nauczyciel przedmiotów logistycznych w kowalewskim Zespole Szkół. – Z tym zadaniem świetnie poradził sobie Szymon Malanowski z klasy III TL – dodaje.
Szymon najpierw zakwalifikował się do drugiego etapu olimpiady po osiągnięciu najwyższego wyniku w eliminacjach szkolnych. – Wyniki etapu okręgowego zostały ogłoszone w połowie marca, natomiast finał konkursu odbędzie się w kwietniu w Sopocie. Oczywiście, jeżeli będzie to możliwe, biorąc pod uwagę ograniczenia wynikające z panującej pandemii ze względu na sytuację, to finał ma się odbyć w formie stacjonarnej – dodaje nauczyciel.
– Co było dla mnie najtrudniejsze? Szczerze mówiąc, to wszystkie pytania były trudne, z każdym kolejnym etapem jest coraz trudniej – mówi Szymon Malanowski. – Pytania dotyczyły całego zakresu spedycji i logistyki. Owszem, największy stopień trudności występował w zadaniach, w których aby wybrać odpowiedź, najpierw trzeba ją sobie obliczyć. Test składał się z zadań wielokrotnego wyboru. Niekiedy prawidłowa była tylko jedna odpowiedź, ale razem aż cztery. A całe zadanie było za jeden punkt – opisuje Szymon. – Jeżeli chodzi o to czy długo się przygotowywałem, to odpowiem i tak, i nie… Materiał z lekcji przyswajałem na bieżąco, lecz niestety on nie wystarczyłby na zakwalifikowanie się do etapu centralnego. Dlatego muszę poszerzać zakres materiału. Uczyłem się i uczę do olimpiady chyba już od września ubiegłego roku. Od kiedy tylko się dowiedziałem, że w ogóle taka olimpiada jest organizowana. Chciałbym też podziękować moim nauczycielom przedmiotów zawodowych – pani Joannie Karwaszewskiej oraz panu Tomaszowi Wrońskiemu. Dzięki ich pomocy i wskazówkom mogę efektywnie przygotowywać się do olimpiady – dodaje Szymon.
Olimpiada logistyczno-spedycyjna jest organizowana jako trójstopniowe zawody tematyczne o zasięgu ogólnopolskim, w których od uczestników wymagany jest szeroki zakres i poziom wiedzy oraz umiejętności. W zawodach pierwszego stopnia (szkolnych i międzyszkolnych) – wystarczający do uzyskania oceny bardzo dobrej na zakończenie nauki przedmiotów zawodowych z zakresu transportu, spedycji i logistyki. Podczas drugiego, okręgowego etapu, niezbędny do uzyskania oceny celującej na zakończenie nauki przedmiotów zawodowych z zakresu transportu, spedycji i logistyki, zaś etap trzeci, tj. centralny finał – w zakresie wskazanym w programie olimpiady z zakresu transportu, spedycji i logistyki.