Powiatowy konkurs ortograficzny

Adhortacje, aggiornamento i… inne pułapki ortograficzne

21 listopada w Zespole Szkół w Kowalewie Pomorskim odbyła się kolejna edycja Powiatowego Konkursu Ortograficznego o Superpióro Starosty Golubsko-Dobrzyńskiego. Zwycięzcy etapów szkolnych już po raz ósmy zmierzyli się w Kowalewie z dyktandem, przygotowanym przez Michała Żarskiego, polonistę z I LO w Rzeszowie.

W kategorii uczniów szkół średnich zwyciężyła Dominika Becmer z Zespołu Szkół im. Anny Wazówny w Golubiu-Dobrzyniu, natomiast w kategorii szkół podstawowych Mistrzem Ortografii został Aleksander Bender, ósmoklasista z Zespołu Szkolno- Przedszkolnego w Ostrowitem.

Dominika Becmer zdobyła tytuł Mistrza Ortografii już po raz drugi. Na podium stanęli również uczniowie pozostałych szkół średnich z naszego powiatu. Wicemistrzami Ortografii zostali: Damian Olszewski z Zespołu Szkół w Kowalewie Pomorskim oraz Kamil Brzóska z Zespołu Szkół nr 2 w Golubiu-Dobrzyniu. Z kolei wicemistrzostwo wśród uczniów podstawówek wywalczyli: Michał Zacharek ze Szkoły Podstawowej w Kowalewie Pomorskim i Kacper Małek ze Szkoły Podstawowej w Wielkiej Łące.

Tekst dyktanda, jak co roku, przyprawił uczestników o dreszcze niepokoju. „Niewiele encyklik i adhortacji poświęca swoją uwagę behawioralnym koncepcjom człowieka. Mówiąc szczerze, nie robi tego ani jedna, ale zwolennicy papolatrii chcieliby, aby choć kilka z nich zahaczało o ten niebanalny problem. Czytelnicy „Tygodnika Powszechnego” konstatują, że Sobór Watykański II, dzięki słynnemu aggiornamento postulowanemu przez Jana XXIII, otworzył Kościół katolicki na nowinkarskie, lecz niezmiernie pożądane prądy” – to tylko początek konkursowego dyktanda. Dalej było jeszcze trudniej, jednak finaliści poradzili sobie z rozmaitymi ortograficznymi pułapkami.

Nagrody dla zwycięzców oraz wszystkich uczestników w imieniu starosty golubsko-dobrzyńskiego Franciszka Gutowskiego wręczała kierownik wydziału oświaty i zdrowia, inspektor oświaty Małgorzata Piaskowska, której towarzyszyli dyrektor Zespołu Szkół w Kowalewie Pom. Bogdan Oskwarek oraz wicedyrektor Joanna Graczyk-Sobiechowska.

 

W oczekiwaniu na wyniki, uczestnicy konkursu mieli okazję skosztować smakołyków, przygotowanych przez uczniów klasy drugiej technikum żywienia i usług gastronomicznych, którzy pod kierunkiem Magdaleny Śliwińskiej zaserwowali wszystkim pieczarkową zupę krem oraz drożdżowe rogaliki nadziewane śliwkami. Z kolei o umysłowy relaks uczniów zadbała anglistka Agnieszka Szymańska, która przygotowała internetowy quiz Kahoot, sprawdzający ogólną wiedzę uczniów. Zwycięzcą quizu został Michał Zacharek. 

Galeria

GALERIA

Udostępnij post

Przeczytaj również

Aktualności

W czwartek 27 lutego br. rozegrany został finał szkolnego konkursu biologicznego „1 z 10”. Zwycięzcą został Łukasz Łakomiec z klasy czwartej technikum. – Dla każdego

Aktualności

Aktywne ferie w kowalewskim Zespole Szkół Podczas ostatnich ferii uczniowie Zespołu Szkół w Kowalewie Pomorskim mieli możliwość skorzystania z sali gimnastycznej oraz pracowni komputerowej. Jak

Adres Szkoły

Zespół Szkół w Kowalewie Pomorskim

ul. Świętego Mikołaja 6,

87-410 Kowalewo Pomorskie

Godziny Przyjęć

Sekretariat jest czynny:

Pn. – Pt.                7:00 – 15:00

Dyrektor Szkoły przyjmuje:

Wt.  8:00 – 10:00        Śr.  15:00 – 16:00

Pedagog szkolny:

Wt.  11:00 – 15:00        Śr.  11:00 – 15:00

Pt. 10:00 – 13:00

Zespół Szkół w Kowalewie Pomorskim 2020 © Wszystkie prawa zastrzeżone.

Skip to content